15. Czas kina – Studencki Przegląd Filmowy
``Ładnie tu jest — pomyślałem. Ładne jest miasto, które ojciec obiecał dla mnie znaleźć`` - Ziemia obiecana, Kornel Filipowicz
Przegląd filmowy “Czas kina”, którego celem jest propagowanie filmów skłaniających do dyskusji, powstał z inicjatywy studentów animacji społeczno-kulturalnej z Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.
Wyświetlane w “Kinie Piast” nietuzinkowe filmy krótkometrażowe oraz nagradzane pełne metraże na co dzień obejrzeć można tylko podczas specjalnych seansów w sieciowych kinach.
W Cieszynie panowała deszczowa aura, kiedy przytulne wnętrze kawiarnio-księgarni “Kornel i Przyjaciele” oczekiwało na gości.
To właśnie tam odbyło się spotkanie z prof. Ingą Iwasiów. Słuchacze zasiedli wygodnie wśród regałów wypełnionymi książkami, a autorka “Pięćdziesiątki” wdrożyła nas w szczegóły powieści.
Główna bohaterka to wyleczona alkoholiczka w wieku granicznym, która opowiada o swoich kolejnych urodzinach, przełomach w życiu, terapiach, przyjaźniach i związkach.
Jasna strona buntu — tak brzmiał temat przewodni “Czasu Kina”. Ekrany zdominowały filmy ukazujące zjawisko buntu nie tylko jako działanie negatywne. Widzowie zobaczyli jego pozytywny obraz, który wyzwala się w walce o wyższe cele i wartości.
“Buntownik bez powodu”, który jest pełen uniwersalnych prawd o dojrzewaniu, jako pierwszy pojawił się na ekranie. Seans był połączony z dyskusją, którą poprowadziła dr hab. Ewelina Konieczna.
Przegląd był skierowany do mieszkańców Cieszyna oraz do licealistów.
Kolejnym punktem przeglądu był pokaz filmów stworzonych podczas warsztatów Akademii Filmu Dokumentalnego.
W klubie studenckim Panopticum odbył się pokaz filmowy Krypty Absurdu, która zapewniła widzom ucieczkę od świata dzięki intrygującym wydarzeniom na ekranie.
Zwieńczeniem 15. Przeglądu Filmowego czASKina był koncert zespołu NOW z Pszczyny w Klubie Studenckim Panopticum.
“Czas Kina” dał możliwość odkrycia Cieszyna na nowo. Kultowe miejsca takie jak “Kino Piast” czy księgarnio-kawiarnia “Kornel i Przyjaciele” charakteryzują miasto młodości Kornela Filipowicza. To właśnie tutaj autor m.in. opowiadań “Moja kochana dumna prowincja” zdobywał pierwsze umiejętności literackie pod okiem Juliana Przybosia.
Inicjatywy takie jak Czas kina mają duży wpływ na kształtowanie gustów filmowych młodych ludzi, dlatego przegląd powinien przyciągać jeszcze więcej uczniów.
Niesamowitym punktem programu jest Akademia Filmu dokumentalnego, która pomaga w rozwoju warsztatu nastoletnich reżyserów pod okiem doświadczonych opiekunów.
Czekamy na kolejną edycję!
Zdjęcie: https://www.facebook.com/pfczaskina/
Edycja i korekta: Dorota Łaski