Twój pierwszy raz? Nie pękaj. Zagłosuj!
Masz 18 lat? Jeszcze nigdy nie głosowałeś/aś w wyborach? Ten tekst jest dla Ciebie! Dowiedz się krok po kroku, o co chodzi w wyborach samorządowych. Zagłosuj i miej wpływ!
W niedzielę 21 października 2018 roku odbędą się wybory samorządowe. Każda pełnoletnia osoba zameldowana na terenie Bielska-Białej będzie mogła oddać swój głos na kandydata/kę na:
- Prezydenta Miasta Bielska-Białej
- Radną/Radnego do Rady Miejskiej Bielska-Białej*
- Radną/Radnego do Sejmiku Województwa Śląskiego
*(Warto zaznaczyć, że mieszkańcy okolicznych miejscowości – np. Jasienicy czy Jaworza – zamiast kandydatów do Rady Miasta Bielska-Białej wybierają swoich przedstawicieli do Rady Powiatu, mieszczącej się przy ul. Piastowskiej w Bielsku-Białej).
Zastanawiasz się, kim są ci ludzie i o czym decydują? W wielkim skrócie: decydują o naszym mieście! I – do pewno stopnia – mają wpływ na nasze życie. Prezydent Miasta to „szef wszystkich szefów”. Podlega mu cały Urząd Miejski. Decyduje on, kto zasiada we władzach spółek miejskich, np. w Miejskim Zarządzie Komunikacji czy klubie TS Podbeskidzie. Reprezentuje też nasze miasto na zewnątrz. Ma również decydujący wpływ na rodzaj inwestycji prowadzonych w mieście (np. budowa stadionu czy dróg) i jest odpowiedzialny za realizacje budżetu miasta (czyli również za długi, które miasto zaciąga, by sfinansować swoje działania). Ma też inicjatywę uchwałodawczą – tzn. może proponować nowe przepisy (tzw. uchwały), które będą obowiązywać w naszym mieście. ALE to Rada Miejska, składająca się w Bielsku-Białej z 25 Radnych, przyjmuje (lub odrzuca) te uchwały w głosowaniu podczas comiesięcznych sesji Rady Miasta. Radni mogą również zgłaszać projekty uchwał i proponować nowe rozwiązania. Rada Miejska i Prezydent urzędują w Ratuszu przy Placu Ratuszowym 1, a ich kadencja trwa 5 lat.
Sejmik Województwa Śląskiego to organ stanowiący i kontrolny województwa śląskiego. Gra istotną rolę w tworzeniu i realizacji spójnej polityki województwa, wyznaczaniu strategii rozwoju (jest to szczególnie ważne przy pozyskiwaniu funduszy na inwestycje dla całego regionu i jego promocji). Ma siedzibę w Katowicach, a Bielsko-Biała reprezentowane jest w nim przez 7 (z 48) Radnych.
JAK I GDZIE GŁOSUJEMY?
21 października 2018 roku każdy głosuje w swoim lokalu wyborczym – odpowiednim do miejsca zameldowania. Adres swojego lokalu wyborczego znajdziecie na stronie BIP Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. Lokale wyborcze otwarte będą od godziny 7 do 21. Każda pełnoletnia osoba zameldowana w Bielsku-Białej może zagłosować w swoim lokalu wyborczym bez konieczności wcześniejszej rejestracji. Ale: musi mieć przy sobie dowód osobisty.
Jeśli chcesz głosować w innym miejscu/mieście niż jesteś zameldowany/a, konieczne jest zgłoszenie wniosku do urzędu miasta/gminy, w którym mieszkasz i chcesz oddać głos. Ta informacja jest szczególnie ważna dla studentów! Wniosek trzeba złożyć odpowiednio wcześniej przed wyborami, więc nie czekajcie do ostatniej chwili. W Bielsku-Białej informacji na ten temat udzieli Wam Urząd Miejski w Bielsku-Białej, Wydział Spraw Obywatelskich, Plac Ratuszowy 6, nr pokoju: 124 (I piętro), nr telefonu: 33 4971 635.
Wracając do Bielska-Białej:
WYBORY PREZYDENTA MIASTA BIELSKA-BIAŁEJ
O urząd Prezydenta Bielska-Białej ubiega się w tym roku 6 osób. W kolejności alfabetycznej są to:
- Drabek Przemysław (Prawo i Sprawiedliwość)
- Jachnik Jerzy (Komitet Wyborczy Wyborców Kukiz ’15)
- Klimaszewski Jarosław (Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska)
- Okrzesik Janusz (Okrzesik i Niezależni.BB)
- Socha Monika (Komitet Wyborczy Wyborców Moniki Sochy z Bielska-Białej)
- Wrona Ryszard (SLD Lewica Razem)
W wyborach 21 października oddajemy 1 głos na wybraną osobę, którą chcielibyśmy widzieć w roli Prezydenta Miasta Bielska-Białej przez najbliższe 5 lat.
WYBORY RADNYCH DO RADY MIASTA BIELSKA-BIAŁEJ
Osoby ubiegające się o stanowiska do Rady Miejskiej kandydują z list komitetów wyborczych. W tych wyborach samorządowych w Bielsku-Białej zarejestrowanych jest 7 komitetów wyborczych. W kolejności alfabetycznej są to:
- Koalicyjny Komitet Wyborczy Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska
- Koalicyjny Komitet Wyborczy SLD Lewica Razem
- Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość
- Komitet Wyborczy Wyborców Jacka Krywulta
- Komitet Wyborczy Wyborców Kukiz ’15
- Komitet Wyborczy Wyborców Moniki Sochy z Bielska-Białej
- Komitet Wyborczy Wyborców Okrzesik i Niezależni.BB
Swoich radnych wybieramy w okręgach. Co to są okręgi? To części miasta i osiedli wyznaczone tak, by w każdym z nich znajdowało się około 25 tysięcy osób uprawnionych do głosowania. Który okręg jest Twój? Sprawdź (pamiętaj, że kluczowy jest adres zameldowania):
Okręg 1: Komorowice Śląskie, Komorowice Krakowskie, Hałcnów, Biała Północ Dolne Przedmieście, Biała Krakowska
Okręg 2: Stare Bielsko, Piastowskie, Mieszka I, Polskich Skrzydeł, Wojska Polskiego, Kopernika, Wapienica
Okręg 3: Górne Przedmieście, Słoneczne, Bielsko Południe, Biała Śródmieście, Śródmieście Bielsko, Grunwaldzkie, Biała Wschód
Okręg 4: Lipnik, Złote Łany, Leszczyny, Straconka, Mikuszowice Krakowskie
Okręg 5: Beskidzkie, Karpackie, Aleksandrowice, Kamienica, Mikuszowice Śląskie
Szczegółowy wykaz ulic znajdziecie na stronie BIP Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.
Z każdego okręgu wyborczego do Rady Miejskiej wchodzi 5 osób, które uzyskały największą liczbę głosów. ALE: liczy się też sumaryczna liczba głosów oddanych na wszystkich kandydatów i kandydatki z listy danego komitetu wyborczego lub partii. Dany komitet musi zdobyć co najmniej 5% głosów w całym mieście, by móc wprowadzić swoich kandydatów do Rady Miasta.
Warto również zaznaczyć, że kandydaci/tki na stanowisko Prezydenta Miasta również mogą być na listach wyborczych do Rady Miasta. W przypadku, gdy zostaną wybrani na stanowisko Prezydenta, ich miejsce w Radzie Miejskiej zajmie ktoś inny z danej listy partii lub komitetu.
Trochę skomplikowane, ale najważniejsze do zapamiętania: kluczowa przy decydowaniu, kto wchodzi do Rady Miejskiej lub zostanie Prezydentem Miasta, jest liczba zdobytych głosów.
KTO KANDYDUJE? KOGO WYBRAĆ?
Musicie zadecydować sami. Przewertujcie internety i strony Komitetów Wyborczych. Sprawdźcie, kto kandyduje w Waszym okręgu. Kim jest, co już zrobił/a dla miasta, co planuje, a co obiecuje. Czy jest to osoba kompetentna na to stanowisko? Godna zaufania? Czy zgadzam się z jej poglądami, postawą, wartościami? Czy chcę, by to właśnie ta osoba mnie reprezentowała? Z pewnością nie znajdziecie kandydatów, którzy w 100% Wam spasują. Ale i tak warto wybrać kogoś, z kim choć w części się zgadzacie, niż nie wybierać w ogóle i zdać się na wybór innych. Sprawdźcie, bo w tym roku kandyduje wiele osób, które nie są kojarzone z polityką, a zrobiły już dla miasta i naszej społeczności naprawdę wiele. Są też osoby, które kandydują po raz kolejny, a w roli Radnych ewidentnie się sprawdzają, prężnie działając na rzecz mieszkańców.
Dowiedzcie się więcej o kandydatach i kandydatkach do Rady Miasta w swoim okręgu, na stronach poszczególnych komitetów wyborczych – poniżej linki, które udało nam się znaleźć, w kolejności alfabetycznej*:
- Koalicyjny Komitet Wyborczy Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska
- Koalicyjny Komitet Wyborczy SLD Lewica Razem
- Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość
- Komitet Wyborczy Wyborców Jacka Krywulta
- Komitet Wyborczy Wyborców Kukiz ’15
- Komitet Wyborczy Wyborców Moniki Sochy z Bielska-Białej
- Komitet Wyborczy Wyborców Okrzesik i Niezależni.BB
*uwaga: nie wszystkie Komitety Wyborcze mają kandydatów/ki we wszystkich okręgach.
Pełną listę kandydatów i kandydatek, również do Sejmiku Województwa Śląskiego, znajdziecie na przykład TU.
To WY decydujecie, kto nas będzie reprezentował i w którym kierunku będziemy wspólnie zmierzać. Zastanówcie się, jakiego miasta chcecie. Czego trzeba, by żyło się Wam tu lepiej. By nie trzeba było wyjeżdżać albo żeby chciało się tu wrócić :)
21 PAŹDZIERNIKA – CO WTEDY?
W dniu głosowania w Waszym lokalu wyborczym, po okazaniu dowodu osobistego, otrzymacie 3 karty do głosowania: 1) do wyboru Prezydenta Bielska-Białej, 2) wyboru Radnego/ej w swoim okręgu wyborczym i 3) na Radnego/ą do Sejmiku Województwa Śląskiego.
Na każdej z kart do głosowania oddajecie 1 głos przy wybranej osobie, zakreślając krzyżykiem kratkę przy nazwisku. Pamiętajcie, że na każdej z kart wybieramy tylko 1 kandydata lub kandydatkę. Czyli w sumie oddajemy 3 głosy. Karty do głosowania wrzucamy do urny w lokalu wyborczym i – gotowe. Gratulacje!
WCIĄŻ MACIE WĄTPLIWOŚCI? JAKIEŚ PYTANIA?
Piszcie śmiało w komentarzu albo bezpośrednio do nas na adres redakcja@redakcjaBB.pl :)