Teatr Polski w Bielsku-Białej wobec pandemii
W dobie pandemii koronawirusa Internet aż huczy od wykładów online, webinarów, zdalnych lekcji, koncertów, a nawet festiwali. Co jednak ze sztuką? Instytucje teatralne nie próżnują, a zwłaszcza nasz bielski Teatr Polski. Podjął on szereg działań, dzięki którym widzowie mogą pozostać na bieżąco ze spektaklami.
Zamiana ról
Na co dzień rolą widza było przychodzenie do teatru. Teraz wobec tej trudnej sytuacji, która nas wszystkich spotkała, Teatr Polski w Bielsku-Białej wychodzi naprzeciw oglądającym. Muszą oni przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości, jaką zafundował im koronawirus i przystosować się do zdalnych atrakcji, które oferuje instytucja. Teatr Polski od początku pandemii urozmaica życie swoich widzów i w swoich social mediach (Facebook, Instagram) udostępnia wypowiedzi aktorów, minispektakle, piosenki i krótkie formy kabaretowe.
Które spektakle mogę zobaczyć?
Pierwsze wydarzenie online (dostępnym na platformie teatru https://www.vod.teatr.bielsko.pl/), które oferował Teatr Polski, nosiło tytuł „Fabryka Sensacji Proszyk i Kachel”. Odbyło się 18 maja w ramach obchodów Dnia Teatru Publicznego. Panowie Jacek Proszyk i Jacek Kachel opowiadają historię bielskiego teatru, który może pochwalić się okrągłymi urodzinami – w tym roku kończy 130 lat. Teatr reklamuje tę wirtualną podróż po jego zakamarkach jako niezwykle zabawną, pełną ciekawych anegdot i nieodkrytych materiałów archiwalnych. Spektakl będzie też dostępny w języku migowym. Na 5 czerwca jest planowana premiera „W górę” (ang. „The Hill” autorstwa Petera Quiltera) w przekładzie Bartosza Wierzbięty. Quilter to autor „Boskiej!”, czyli granej w Teatrze Polskim już drugi sezon sztuki o najgorszej śpiewaczce — Florence Jenkins. Spektakl „W górę” w reżyserii Witolda Mazurkiewicza zostanie odegrany przez Piotra Gajosa, Tomasz Lorka i Rafała Sawickiego.
Bielski teatr jest gotowy na powrót widzów
Teatr Polski w Bielsku-Białej nie tylko pokazuje swoje materiały online, ale także przygotowuje się na powrót widzów w zgodzie z obowiązującymi obostrzeniami – pracownicy rozpoczęli szycie maseczek dla widzów. Robią to po to, aby być w pełni przygotowanymi na jak najszybszy powrót widzów z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa.
Atrakcji nie koniec
Wiele instytucji artystycznych wprowadza inicjatywę kina samochodowego. W odpowiedzi na panujące obostrzenia widzowie mogą wybrać się na spektakl czy seans kinowy i oglądać go, siedząc w swoich pojazdach. Realizację tego pomysłu ma w planach także nasz bielski Teatr Polski. Aktorzy wystąpią na scenie plenerowej, a ich odbiór wspomogą telebimy i specjalny sprzęt umożliwiający dobry odbiór spektaklu w każdym samochodzie. Władze miasta wyraziły zgodę na tę inicjatywę, a teraz pozostaje nam tylko czekać na zniesienie obostrzeń dotyczących organizacji wydarzeń na otwartej przestrzeni. Skusicie się?
Charytatywny Teatr
Teatr Polski włącza się także w akcje charytatywne, jak na przykład rozwożenie posiłków dla bezdomnych oraz organizuje publiczne czytanie ogłoszeń społecznych przez aktorów. To na pewno pozwoli mieszkańcom Bielska-Białej na przyswojenie ważnych informacji, bo czytają im je znani i lubiani przez nich artyści. Dodatkowo będą one przedstawiane w dość niekonwencjonalnej formie. Z pewnością przekonacie się o tym, odwiedzając regularnie fanpage Teatru Polskiego na Facebooku!
Całość działań Teatru Polskiego wobec epidemii wydaje się być imponująca. Jego pracownicy z pewnością wychodzą naprzeciw widzom i proponują im niekonwencjonalne rozwiązania na te trudne dla nas wszystkich czasy. I skoro teatr tak bardzo wspiera swoich widzów, to warto, aby oni także pomogli pracownikom i odwiedzali ich media społecznościowe, nieprawdaż? Koniecznie wchodźcie na profile Teatru Polskiego i obserwujcie wszystkie atrakcje, które dla was przygotował!
Zdjęcie: Teatr Polski