Być albo nie być… dziennikarzem?
Połóż przed sobą kartkę i zacznij pisać, zrób to teraz. Spisz powody, dla których chciałbyś pójść na studia dziennikarskie.
Jedni wybierają ten kierunek z myślą o tym, że jest na nim łatwo i przyjemnie, a uzyskanie dyplomu będzie gwarancją kariery w Polsacie. Inni wybierają go z pasji, z myślą o ciężkiej pracy, chcą w przyszłości czuć radość z wykonywanego zawodu. Nie myślą o zastąpieniu Moniki Olejnik czy Tomasza Lisa. Pragną odnaleźć swój własny pomysł na zaistnienie w świecie medialnym. A Ty do której grupy się zaliczasz?
Brak sprecyzowanej wiedzy czy szansa na indywidualny rozwój każdego studenta?
Studiom dziennikarskim zarzuca się ogólnikowość, a także brak specjalistycznej wiedzy. Stereotyp prowadzi do takiego wniosku: dziennikarz po dziennikarstwie napisze poetyckimi słowami o wszystkim, czyli tak naprawdę o niczym. Czy to prawda?
– Polemizuję z tym stwierdzeniem. Doceniam w moich studiach możliwość poznania różnych dziedzin od prawa i polityki po ekonomię, globalizację czy filozofię. Dla niektórych to przedmioty do „zaliczenia”. Uważam, że ta szeroka oferta pozwala nam odkryć nasze indywidualne zainteresowania, dzięki czemu możemy się rozwijać w danym kierunku – mówi Monika, studentka z Lublina.
Typowy „dziennikarski” przedmiot na studiach to gatunki dziennikarskie. Praktyczne zajęcia gdzie studenci próbują swoich sił w różnych gatunkach, takich jak, wbrew pozorom, łatwa informacja, subiektywny felieton czy fotoreportaż. Jeśli macie dość chamstwa, kłamstwa i zawiści w mediach etyka wyrobi w was, adeptach, wrażliwość na nieprzewidywalne dylematy.
Dziennikarka i pogodynka Polsatu i Polsat News, Paulina Sykut-Jeżyna, w rozmowie z nami podsumowuje swoje studia: „Na studiach czerpałam wiedzę z zajęć o literaturze, języku oraz komunikacji. Były bardzo rozwijające. Jednak wszystkiego w pracy telewizyjnej musiałam nauczyć się sama. Na studiach nauczyłam się za mało praktycznych rzeczy. Telewizja rządzi się swoimi prawami”.
Przydaje się każda wiedza. Dlatego warto rozpocząć praktyki w lokalnym radiu lub uniwersyteckiej telewizji. Na bieżąco można wtedy zamieniać wiedzę teoretyczną na ciekawe umiejętności praktyczne.
Ograniczone możliwości, znalezienie zatrudnienia czy elastyczność, której poszukują pracodawcy?
Wybierając dziennikarstwo musisz pamiętać, że łączy się ono najczęściej z dziedziną, jaką jest komunikacja społeczna. Uzyskując dyplom na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna, zostajesz dziennikarzem oraz medioznawcą. Jako dziennikarz możesz znaleźć zatrudnienie w stacjach telewizyjnych, radiowych, portalach społecznościowych, agencjach PR czy biurach rzeczników prasowych. Jako medioznawca zrozumiesz, jaki wpływ media wywierają na sferę polityczną, społeczną, ekonomiczną i kulturową.
Dziennikarze dzięki elastyczności łatwo przystosowują się do zmiennych wymagań otoczenia pracy. Szybko wdrażają się w nowe obowiązki i mają łatwość w nawiązywaniu kontaktów. Powyższe cechy ułatwiają im znalezienie zatrudnienia w różnych branżach.
Czy dziennikarka Pudelka otrzymała Polską Nagrodę Dziennikarską?
Filmowcy dążą do zdobycia statuetki Polskiej Nagrody Filmowej Orły. Muzycy pragną zdobycia Fryderyka. Natomiast marzeniem każdego polskiego dziennikarza, jest prestiżowa nagroda Grand Press. To doroczna nagroda przyznawana najlepszym polskim dziennikarzom prasy, radia i telewizji. Najważniejszym wyróżnieniem jest tytuł Dziennikarza Roku. Przeglądając listę nagrodzonych od początku plebiscytu, czyli 1997 roku zauważyłam, że większość nagrodzonych ukończyła dziennikarstwo. Wśród zwycięzców znaleźli się: Justyna Pochanke, Mariusz Szczygieł, Jacek Żakowski, Monika Olejnik czy Tomasz Lis. Studia nauczyły ich podejmowania ryzyka, pomysłowości, rzetelności, uczciwości oraz pewności siebie. Dzięki temu udało im się spełnić jedno z największych marzeń, czego nie udało się dokonać np. żądnym sensacji dziennikarzom Pudelka.
Podejmij próbę odkrycia siebie dzięki tworzeniu indywidualnych treści. Rozwiń swoją pasję dzięki różnorodnym zajęciom. Przekaż ludziom prawdziwe i rzetelne informacje. Wywołuj emocje u odbiorcy dzięki kreatywnemu pisaniu. Jeśli czujesz, że podołasz tej roli, studia dziennikarskie są dla Ciebie!
Grafika: Olga ThenKorekta: Judyta Niedośpiał