Młodzi w krzywym zwierciadle
Większość ludzi ulega stereotypom. Jakże popularne są dowcipy o tym, że blondynki są głupie czy o tym, że rude osoby są fałszywe. Jednak tak naprawdę nie mają one odzwierciedlenia w rzeczywistym świecie, to tylko dowcipy. Są niestety stereotypy, które uderzają w konkretne grupy, np. w młodych ludzi, i bez wątpienia są one raniące.
Na próżno szukać w telewizji programów stawiających młodzież w pozytywnym świetle, mówiących o tym, ilu jest młodych wolontariuszy chcących pomagać starszym ludziom czy zwierzętom za darmo, ilu młodych udziela się w fundacjach czy innych akcjach mających na celu bezinteresowną pomoc. Takie widoki w mediach są rzadkością, za to seriale dotyczące polskiej szkoły, gdzie jej obraz jest przedstawiony w bardzo patologiczny sposób, są emitowane codziennie i cieszą się popularnością wśród starszych osób. Kiedyś babcia zadała mi pytanie, czy moja szkoła też tak wygląda. Czułem się zażenowany, gdy musiałem jej wszystko wytłumaczyć, ale to tylko jeden przypadek. Co z resztą starszych pań? Większość z nich myśli podobnie i ulega stereotypowi powtarzając „ta dzisiejsza młodzież”.
Bardzo popularne są w ostatnich latach zbiórki żywności np. na Wielkanoc czy Boże Narodzenie, a najbardziej znaną z nich jest „Szlachetna Paczka”, w której biorą też udział sławni ludzie. Nie jest łatwo stać parę godzin, najczęściej w galerii handlowej, i prosić ludzi, którzy mają mnóstwo na głowie, o dary dla biednych. Młodzi wolontariusze muszą się z tym zmagać. 17-letnia Natalia brała udział w dwóch zbiórkach żywności, nieraz musiała zmierzyć się z niewybrednymi komentarzami typu: „Jak mi ktoś zrobi paczkę, to ja komuś też potem mogę zrobić”. Jednak większość ludzi była bardzo pozytywnie nastawiona, szczególnie młodzi byli skłonni do pomocy. Większym zainteresowaniem cieszyła się zbiórka podczas Bożego Narodzenia. „Prawdopodobnie wynika to z tego, że klimat świąt udziela się wszystkim i wszędzie” – uważa Natalia. Nastolatka czuje się usatysfakcjonowana tym, że mogła pomóc biednym rodzinom i dzięki niej na ich ustach pojawił się uśmiech. Takich ludzi jak Natalia jest znacznie więcej.
„Światowe Dni Młodzieży” odbędą się w Krakowie już za rok. Polska będzie kolebką młodych chrześcijan z całego świata. Temat ten jest w mediach traktowany drugorzędnie, słyszy się o nim głównie z kościelnej ambony. Piękną inicjatywę zrzeszającą młodych ludzi, niosącą ze sobą mnóstwo wartości, rozpoczął Jan Paweł II. Organizuje tę imprezę przede wszystkim młodzież, wszystko bez wynagrodzeń. Jako młody człowiek jestem pełen podziwu dla tej akcji, jestem też dumny, że ma miejsce w Polsce i oczy całego świata będą skierowane na nasz kraj, a wszystko dzięki młodym ludziom, którzy wkładają całe swoje serce w przygotowania.
Wizerunek młodzieży został poważnie nadszarpnięty. Wokół niej powstało mnóstwo stereotypów. Fakt, że żyjemy w dobie Internetu sprawił, że głupota ludzi jest bardziej widoczna i często o niej słyszymy, z kolei mniej mówi się o sprawach naprawdę ważnych.
Zdjęcie: Karolina KaniaKorekta: Ewa Kuchta