Relatywnie krócej
Od dawna człowiek pracuje, zajmuje się domem i wykonuje czynności, które pomagają mu się zrelaksować. Poprzez minione lata aż do dziś, dużo się jednak zmieniło. Ludzie nadal pracują, sprawują pieczę nad swoim dobytkiem, uprawiają sport i wykonują wiele innych czynności. Paradoksalnie, mimo że mamy więcej udogodnień związanych z postępem techniki, co pozwala zaoszczędzić wiele czasu przy wykonywaniu codziennych czynności – coraz częściej narzekamy na brak czasu wolnego. Jak to możliwe?
Obecnie dążymy do zbudowania życia na wyższym poziomie niż kiedyś, pragniemy zwiedzać różne miejsca, mieć wystarczającą ilość majątku, aby pozwolić sobie na wydatki dla przyjemności.
Coś kosztem czegoś? Na pewno tak. Mniej czasu na towarzyskie spotkania, poczytanie ulubionej lektury lub obejrzenie serialu. Z pewnością praca zajmuje nam mnóstwo czasu. Ktoś może powiedzieć – “grunt to dobra organizacja”. Niewątpliwie tak jest, że planowanie i dobra organizacja pozwalają na lepsze wykorzystanie naszego czasu. Niektórzy jednak twierdzą, iż w ogóle nie mają czasu dla siebie. Zastanówmy się dlaczego.
Na świecie istnieje takie pojęcie jak “lenistwo”, któremu człowiek czasami nie może się przeciwstawić. Osoba leniwa jest często niezorganizowana, co powoduje, że wykonanie swoich obowiązków przeciąga, przekłada je na później – traci czas. Taka postawa powoduje, że czasu, którego jest relatywnie wystarczająco, robi się za mało. Istnieją także osoby zorganizowane, chętne podjęcia działań, a i tak czas, którym dysponują jest niewielki. W takim momencie ważne są pytania – “Co ja w życiu robię? Dlaczego to robię? Dla kogo to robię? Czy chcę dalej to wszystko robić?”.
Po wnikliwej analizie odpowiedzi na powyższe pytania może okazać się, że należy coś zmienić. Możliwe jest, że czynności, które wykonujemy, nie sprawiają nam radości, a są pewną rutyną, do której zdążyliśmy się przyzwyczaić. Może te zadania wykonujemy dla kogoś, a nie dla siebie? Może poświęciliśmy za dużą uwagę innym osobom, przez co zapomnieliśmy, że to realizacja własnych celów powinna być dla nas priorytetowa.
Kolejnym czynnikiem, który odgrywa znaczącą rolę w naszej codzienności, jest sen.
Człowiek, żeby funkcjonować zgodnie ze standardem, aby myśleć logicznie, czuć się dobrze, powinien spać od sześciu do ośmiu godzin. Im człowiek jest starszy, tym jego pobyt w łóżku staje się krótszy, natomiast w wieku nastoletnim, sen powinien trwać około ośmiu godzin. Jeśli śpimy za długo, może warto skrócić cykl snu, i dzięki temu zyskać więcej czasu na aktywne wykorzystanie go. Jeśli zaś nie wysypiamy się, to warto pomyśleć nad przedłużeniem czasu spędzanego w łóżku.
Niewykluczone, że po przejściu przez wszystkie powyższe porady, niektórzy zrozumieją, co mają teraz robić, aby poprawić swój komfort życia. Pozostali jednak mogą, w codziennym natłoku pilnych spraw, dalej nie mieć pomysłu co zrobić. Może jednak jest jakieś wyjście. Istnieje korelacja, która zapewne jest potrzebna w zespołach oraz mniejszych i większych grupach osób. Możemy ją wpleść również pomiędzy codziennie wykonywane czynności. Zamiast robienia dwóch rzeczy oddzielnie, postarajmy się złączyć je, i stworzyć efektywną całość. Jeśli ktoś uczy się samodzielnie angielskiego i dojeżdża do pracy, może te dwie rzeczy połączyć ze sobą. Podczas gdy w danym dniu musisz coś ugotować lub posprzątać, i przyswoić pewną ilość wiedzy, to nagraj to, czego masz się nauczyć, i odsłuchuj podczas wykonywania domowych obowiązków. Łącz ze sobą to, co tylko możesz i oszczędzaj czas. Każdy ma swój indywidualny work flow, więc jeśli nie znalazłeś tutaj nic dla siebie, to postaraj się wymyślić coś indywidualnego.
„Strata czasu jest, podobnie do śmierci, nieodwracalna” – Piotr I Wielki
Bez pieniędzy – nie przeżyjemy, bez zaznania miłości – nie dowiemy się, co znaczy kochać, bez treningu – nie zaczniemy osiągać lepszych wyników. Bez czasu – nie zarobimy pieniędzy, nie zaznamy miłości i nie będziemy mieć możliwości, by trenować. Kiedy tylko możesz, to z niego korzystaj, nie pozwól, aby przeleciał Ci przez palce.
Zdjęcie: Curtis MacNewton on Unsplash
Edycja i korekta: redakcjaBB