Działania

Prawa człowieka – nasza wspólna sprawa

To już za nami! Kolejna bielska edycja Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie gościła w piątek i sobotę w Klubokawiarni Aquarium. Zebrana publiczność obejrzała 10 filmów o tematyce praw człowieka i wzięła udział w dwóch spotkaniach z aktywistami i aktywistkami oraz z osobami zaangażowanymi w działania.

W przygotowania i organizację festiwalu zaangażowała się grupa młodych osób z projektu redakcjaBB. Temat praw człowieka w filmie dokumentalnym był obecny w redakcji już od stycznia, kiedy to spotykaliśmy się w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego: Watch Docs, by wspólnie oglądać filmy i rozmawiać o poruszanych w nich problemach (również online, kiedy na spotkania stacjonarne nie pozwalała sytuacja pandemiczna).

 

Przedsmakiem tego, co wydarzy się w listopadzie, było wydarzenie zapowiadające festiwal, który odbyło się 16 sierpnia 2021r. Pokazowi filmu „Kiedy już wiesz” w reż. Emmanuela Cappellina towarzyszyło spotkanie z Mateuszem Mertą, liderem Młodzieżowego Strajku Klimatycznego Bielsko-Biała, które poprowadziła Julia Bukowska, uczestniczka projektu redakcjaBB.

                W związku z sytuacją na granicy 11 października 2021r. odbyło się spotkanie z Rafałem Cekierą, specjalistą ds. migracji, doktorem nauk społecznych i adiunktem w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Spotkanie pozwoliło na wyjaśnienie wątpliwości i poznanie relacji z „pierwszej ręki”, ponieważ nasz gość tuż przed wprowadzeniem stanu wyjątkowego był w Usnarzu Górnym. Inicjatorką wydarzenia była uczestniczka projektu redakcjaBB Maria Pilarczyk, która – wraz z prowadzącą spotkanie Julią Bukowską – przygotowała pytania do gościa.

fot. Lidia LeThanh

Pierwszy festiwalowy dzień rozpoczął film Maksima Szweda pt. „Czysta sztuka”, pokazujący stosunek społeczeństwa białoruskiego do sztuki, ale też kwestii wolności (nie tylko artystycznej). Tuż po nim odbyło się spotkanie z Grażyną Staniszewską – senator w latach 1989-2004, posłanką do Parlamentu Europejskiego 2004-2009, odpowiedzialną za funkcjonowanie Ośrodka integracji Obcokrajowców „myBB” oraz Ayadem Salihem – z pochodzenia Kurdem, który w 2005 r. pojechał do Iraku z polskim kontyngentem wojskowym w charakterze tłumacza. Spotkanie poprowadziła Maria Pilarczyk. Rozmawiano o aktualnej sytuacji na granicy, kwestii odnalezienia się na emigracji, w obcym kraju i możliwościach wsparcia przez każdego i każdą z nas osób, które znajdują się w takiej sytuacji. Rozmowa dotyczyła również sposobów praktycznego wsparcia osoby na granicy (na spotkaniu był przedstawiciel jednej z firm sportowych, który zadeklarował pomoc).

W drugim festiwalowym dniu odbyło się spotkanie „Zwyczajne bohaterstwo? Protesty w Białorusi”, w którym wzięły i wzięli udział: aktywistki Olga Łaniewska i Marta Skuharava, które brały udział w protestach i wspierały osoby represjonowane oraz dziennikarz Nikita Grekowicz, współpracujący m.in. z OKO.Press. Spotkanie poprowadził dr Adama Warzecha z Uniwersytetu Śląskiego. Rozmawiano m.in. o powodach, dla których rozmówcy podjęli działania aktywistyczne i ich osobistych doświadczeniach represji. W spotkaniu oraz późniejszych projekcjach wzięły udział osoby z białoruskiej społeczności, mieszkające w naszym mieście.

Festiwal zgromadził publiczność, która nie boi się trudnych tematów i ma potrzebę rozmowy o tym, co dzieje się w temacie praw człowieka. Co więcej, ma również potrzebę działania i zaangażowania się w pomoc. Działamy dalej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *