Działania

Zaangażuj się w nowe projekty!

1.  Jaki wolontariat koordynowałaś i na jakim stanowisku?     

Biuro Młodych, Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko

Referent ds. Działań Wolontariuszy

 

2. Dlaczego pracujesz z wolontariuszami?

Praca z ludźmi, którzy tworzą coś z głębokim poczuciem misji, jest niezwykle wartościowym doświadczeniem. Wspaniale jest koordynować wydarzenia przepełnione pasją oraz chęcią pomocy. Projekty, które tworzymy z Biurem Młodych, udowadniają, że, robiąc dobro,  można czerpać z tego dużo radości.  Praca z wolontariuszami daje mi poczucie uczestnictwa w czymś, co głęboko oddziałuje na społeczeństwo.

 

3. Co wnosi wolontariat do wydarzeń, które koordynujesz?

Bez Biura Młodych nie byłoby wydarzeń, które koordynuję i koordynowałam jeszcze jako wolontariuszka: Kiermasz Świąteczny i „Galerię pod Gołym Niebem”. To wolontariusze wychodzą z inicjatywami i pomysłami, tworzą te projekty, dbają o ich przebieg. Energia i pozytywne nastawienie, które wnoszą w działania, są naszym motorem napędowym. Dzięki ich sile i zaangażowaniu jesteśmy w stanie robić to, co najważniejsze, czyli działać na rzecz naszych podopiecznych, dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. 

 

4. Co wolontariusze mogą wynieść z wolontariatu, jakie mają z niego korzyści?

Wolontariat dla każdego oznacza coś innego. Dla jednych jest to doskonała okazja do przełamywania własnych barier i wychodzenia ze strefy komfortu, dla innych – przestrzeń do poznawania nowych osób i budowania relacji. W Biurze Młodych wolontariusze działają i realizują się na różnych polach. Wspólnie tworzymy duże projekty, na przykład Festiwal Zaczarowanej Piosenki, „Albertianę”, koncert charytatywny w Filharmonii Krakowskiej, pomagamy podopiecznym, pracujemy w biurze, a teraz, w czasie pandemii, wykonujemy zadania zdalnie. To u nas można nauczyć się pracy w zespole, otwartej komunikacji, odpowiedzialności za powierzone zadania oraz solidarności. Wolontariat daje również możliwość podwyższania własnych kompetencji oraz zdobywania doświadczenia. Ale przede wszystkim nasi wolontariusze uczą się wrażliwości. Poznają świat osób z niepełnosprawnością intelektualną i stają się otwarci na drugiego człowieka. To właśnie jest największą korzyścią, jaką można wynieść z wolontariatu w Biurze Młodych.

 

5. Czy angażowałaś się w wolontariat? Jeśli tak to dlaczego?

Moja przygoda z wolontariatem rozpoczęła się na studiach. To wtedy, ze względu na dużą ilość czasu wolnego, poczułam potrzebę zaangażowania się w działania jakiejś organizacji pozarządowej. Dość przypadkowo padło na Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Okazało się jednak, że los wiedział, gdzie mnie zaprowadzić, ponieważ od samego początku poczułam, że trafiłam do miejsca, w którym robi się wspaniałe rzeczy. Przez ponad 3 lata angażowałam się w różne działania. Byłam liderką projektów wolontariackich i pomagałam w biurze. Wolontariat od początku był dla mnie wartościowym czasem, ponieważ udowadniał,  że warto działać, mimo wszystko. 

 

Na nasze pytania odpowiedziała Karolina Baran 

Zdjęcie: Archiwum prywatne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *