CV — Curriculum Vitae — z łac. „bieg życia” – to dokument przedstawiający życiorys zawodowy osoby ubiegającej się o pracę. Z pewnością można stwierdzić, że od tego, jak wygląda CV, zależy, czy kandydat zostanie zaproszony do drugiego etapu rekrutacji, czyli na rozmowę kwalifikacyjną. A co w sytuacji, gdy młody kandydat dopiero stara się o swoją pierwszą pracę i nie ma doświadczenia, które może opisać w CV? Polecamy rozważyć stworzenie własnego, niepowtarzalnego portfolio online.
Obecnie portfolio już nie jest przeznaczone tylko i wyłącznie dla aspirujących artystów. Za pomocą tej krótkiej, zamieszczonej w Internecie wizytówki, na podstawie opisanych zainteresowań i hobby, możesz podkreślić swoje umiejętności i zaangażowanie oraz przedstawić nieoczywiste talenty.
Przygotowywane w trakcie szkoły czy studiów prace tj. artykuły, obrazy, kody programistyczne, zbiory fotograficzne, fan page czy nawet blog, są w stanie pokazać pracodawcy Twój sposób myślenia, potencjał oraz pasje.
Jakich zasad warto przestrzegać tworząc portfolio?
Przede wszystkim:
- umieść w swoim portfolio cytat, który jest dla Ciebie ważny lub hasło, stanowiące dla Ciebie motto do działania
- wykorzystuj tylko i wyłącznie własne prace, przestrzegaj praw autorskich
- zadbaj o czytelny, estetyczny wygląd
- zamieść swoje portfolio-wizytówkę pod jednym linkiem
- ukryj link i udostępniaj go wyłącznie osobom zainteresowanym
Gdzie możesz rozmieścić swoje portfolio? Stron w Internecie jest wiele, ale wśród najbardziej polecanych są następujące:
www.pl.wix.com/website/templates/html/design/portfolio
www.portfoliobox.net/pl
www.behance.net
www.dribbble.com
www.deviantart.com
www.flickr.com
www.artstation.com
www.wordpress.com
www.tumblr.com
www.instagram.com
www.22slides.com
www.format.com
www.weebly.com
www.jimdo.com
www.app.site123.com
Twoje portfolio może być potwierdzeniem edukacji praktycznej, która z roku na rok staje się coraz bardziej ceniona przez pracodawców. Pamiętaj o tym i nie wstydź się swoich prac. Dziel się swoją fascynacją i pasją.