Kw/ART/anna
Ten niecodzienny projekt to dzieło studentów Arteterapii z Katowic. Ma na celu przybliżyć ludzi do działań artystycznych oraz terapeutycznych.
Inicjatorką projektu jest Anna Wróbel z III roku Arteterapii w Katowicach. Jak sama Ania przyznała, pomysł rozwijał się dosyć długo. Głównym motorem jego powstania stała się obecna sytuacja na świecie i chęć szerzenia świadomości o dobroczynnym wpływie arteterapii, o której wciąż wiele osób nie ma pojęcia, że istnieje. Przed epidemią na co dzień wszyscy byliśmy w mniejszym bądź większym stopniu aktywni społecznie, dlatego teraz w szczególności musimy zadbać o te relacje — nawet na odległość. Kwarantanna i izolacja to idealny czas, aby lepiej poznać siebie, a najlepiej pomoże w tym szeroko pojęta sztuka.
7 kwietnia Ania postanowiła, że musi w końcu zacząć działać.
Najpierw skontaktowała się ze studentami III roku, a następnie z prof. Jolantą Jastrząb z ASP, która zaproponowała, żeby włączyć do projektu również studentów I roku. Na dopracowywanie i ustalanie programu działań przeznaczono cały miesiąc. Po tym czasie projekt ruszył pełną parą. Logo przygotowała dr Małgorzata Rozenau z ASP.
Na dedykowanej stronie na Facebooku pojawiło się już pierwsze ćwiczenie a pomysłów na jest jeszcze wiele. Są to głównie zabawy plastyczne, muzyczne, terapeutyczne oraz edukacyjne, rozwijające kreatywność. Aktualizacje będą następowały raz w tygodniu.
Zachęcamy was do tego abyście dzielili się swoimi pracami, spostrzeżeniami. Wrzucajcie swoje dzieła i oznaczajcie projekt hasztagiem #kwARTanna.
Kilka słów o arteterapii
Arte pochodzi od łacińskiego słowa ars i oznacza wykonywanie czegoś po mistrzowsku. Terapia oznacza opiekę nad kimś, leczenie kogoś.
Arteterapia to działania lecznicze za pomocą sztuki. Nie liczy się efekt końcowy dzieła, estetyka czy poprawność wykonania. Najważniejsze są emocje, jakie towarzyszą człowiekowi przy jego powstawaniu.
Funkcje, jakie pełni arteterapia to między innymi funkcja rekreacyjna, wychowawcza, edukacyjna i rehabilitacyjna. Poprzez działania artystyczne uwalniamy nagromadzone emocje, zmniejszamy poziom stresu, wyrażamy siebie, poznajemy własne motywy zachowań.
Studia na kierunku Arteterapia prowadzone są przez trzy katowickie uczelnie — Uniwersytet Śląski, Akademię Sztuk Pięknych oraz Akademię Muzyczną. Kierunek łączy w sobie psychologię, pedagogikę oraz sztuki plastyczny i muzyczne. Studia dają wiele możliwości, pobudzają kreatywność, poszerzają horyzonty, uczą o drugim człowieku, jego potrzebach, a przede wszystkim otwierają na ludzi.
Przedmioty prowadzone na studiach to między innymi: malarstwo, rysunek, grafika, rzeźba, gitara i umuzykalnienie, psychologia ogólna, pedagogika specjalna.