Dziewczyny ramię w ramię
Twój projekt był świetny! O, byłaś u fryzjera? Pasuje ci. Ale super to zrobiłaś. Sisterhood – czyli kobieca solidarność. To idea łącząca kobiety i tworząca środowisko, w którym czują się dobrze. Siostrzeństwo ma zachęcać do wzajemnego wsparcia i dążyć do zakończenia wrogości, która powstała w kobiecym środowisku.
Kobiety od dzieciństwa są wręcz przyzwyczajane do oceniania innych dziewczyn po wyglądzie czy też rzucania uszczypliwych komentarzy. Jest to ściśle powiązane ze stereotypowym obrazem kobiety, która zawsze ma wyglądać ładnie i schludnie, żeby podobać się innym (niekoniecznie sobie). Wynikać to może ze środowiska, w którym się obracamy – nie tylko dom rodzinny, ale również w mediach społecznościowych czy w szkole, gdzie widujemy dziewczyny jak z obrazka i zaczynamy odczuwać imperatyw, żeby im dorównać. Często też zaczynamy to robić dla własnego komfortu, żeby nie czuć się gorszą. Zresztą, idąc śladami historii, widzimy przekonanie, że kobieta od zawsze była uczona do roli wizytówki – musiała pięknie wyglądać, wyjść za mąż i rodzić dzieci. I choć same już rzadziej powielamy te wzorce, to funkcjonują jeszcze w naszym otoczeniu. Wtedy w mniejszym lub większym stopniu przenika to do naszego stylu życia, do naszych myśli i odczuć – skoro tyle osób w to wierzy, to może mają rację?
Dlaczego tak funkcjonuje świat?
Te reakcje pokazują, że kobiety same ulegają stereotypom o swojej płci. Wynikać to może z różnic w wychowywaniu dziewcząt a chłopców, jak chociażby rozdzielanie zadań w domu na te męskie – jak koszenie trawnika czy naprawy domowych sprzętów – a te dla dziewczyn związane ze sprzątaniem bądź gotowaniem.
W męskim gronie bardzo łatwo zauważamy funkcjonowanie braterstwa. Z naszej kobiecej perspektywy widzimy zachowania chłopaków świadczące o łączących ich więzach. Sami nasi koledzy przyznają, że – choć nie zawsze to widać – to bardzo wspierają się psychicznie. Często stają w swojej obronie, a w imię męskiej solidarności wspólnie radzą sobie z nieprzyjemnymi sytuacjami, jakie ich spotykają i dodają sobie tym otuchy. Skoro działa to u mężczyzn, dlaczego nie mogłoby działać i w damskim gronie?
Jak pomóc w budowaniu siostrzeństwa
Idea sisterhood ma na celu oferowanie wzajemnej pomocy dla kobiet, które zmagają się z problemami narzuconymi im przez społeczeństwo. Ważne jest, żeby przedstawiać młodym dziewczynom wartości pomagające im budować siostrzeństwo w celu przełamania schematów utworzonych w przeszłości. Sisterhood to piękna wspólnota, którą możesz budować z rodziną, przyjaciółkami (i nie tylko), a im bardziej będziemy praktykować ją wokół nas, tym będzie jej więcej w naszym otoczeniu. Z resztą te wartości powinny funkcjonować w szerszym gronie, nie tylko kobiecym, ale wśród wszystkich ludzi, którzy chcą tworzyć zdrowe i przyjazne środowisko wokół siebie. Od czegoś jednak trzeba zacząć, więc my, jako zespół MY KobieTY, postanowiłyśmy zacząć właśnie od tej grupy i kierować naszą działalność do młodych dziewczyn, do których nam blisko.
Jak możemy pracować nad tym żeby budować sisterhood w swoim otoczeniu?
- Bądź dobr_ dla siebie i dla innych kobiet. Jeśli czujesz zazdrość, zastanów się nad jej przyczyną. Nie pozwól sobie na poczucie satysfakcji kosztem zrobienia przykrości innej osobie. Problem zapewne leży głębiej, a zadowolenie, które poczujesz, będzie tylko chwilowe.
- Nie traktuj innych jak konkurencję – nie doszukuj się w ich zachowaniu czegoś, co byłoby skierowane przeciw tobie. Ten podpunkt dotyczy też kwestii byłych partnerów_ek osoby, z którą jesteśmy obecnie w związku. Jeśli czyjś_aś ex wzbudza w nas nienawiść bądź sprawia, że porównujemy się na każdym kroku do niego_niej, to jest to znak, że należy popracować nad sobą i naszą relacją, zamiast obwiniać o wszystko byłego partnera_kę.
- Wspieraj sukcesy, jakie osiągają inne kobiety. Udostępniaj profile, opowiadaj swoim znajomym, wspieraj szczerymi słowami. Jednocześnie nie bój się mówić o własnych osiągnięciach.
- Pamiętaj: to, że kogoś nie lubisz, nie daje Ci prawa do złego traktowania tej osoby.
- Nie obrażaj/ nie obgaduj innych dziewczyn. Masz prawo wyrazić swoją opinię, ale zamiast krytyki osoby czy jej wyglądu, zwróć uwagę na złe zachowanie, które zawsze można zmienić. Pamiętaj, że czyjeś zachowanie nie definiuje całokształtu danej osoby. Każdy czasem popełnia błędy.
Projekt MY KobieTY powstał z myślą o młodych dziewczynach i realizacji idei sisterhood w rzeczywistości. Nasza działalność polega na prowadzeniu podcastu na Spotify, Instagrama, TikToka i Facebooka. Chcemy stworzyć bezpieczną przestrzeń, w której każd_ będzie czuł się komfortowo, bez względu na to, kim jest.
Choć nasz projekt jest głównie skierowany do młodych kobiet, nikogo nie wykluczamy i liczymy, że wszyscy znajdą w nas na swój sposób pewne wsparcie. Pragniemy również przedstawić naszą kobiecą perspektywę chłopakom, którzy nie zawsze rozumieją realia życia dziewczyn. Więcej o sisterhood opowiedziałyśmy w jednym z naszych pierwszych odcinków na Spotify.
Zachęcamy do wsparcia naszej działalności na Spotify, Instagramie, TikToku i Facebooku. Każd_ słuchacz_ka pozwala na wprowadzenie zmian w naszym otoczeniu, ale przede wszystkim w nas samych.
Portale społecznościowe projektu MY KobieTY:
Spotify – MyKobiety
Facebook – My Kobiety
Instagram – @mykobiety_
TikTok – @mykobiety_
E-mail – zacznijmyodkobiet@gmail.com
Redakcja i korekta: Edyta Edi Braun