Mały człowiek – wielka pomoc
Wypadki zdarzają się codziennie, czy to w domu, czy w przestrzeni publicznej - nie jesteśmy w stanie ich przewidzieć. Pośród tłumu jedynie garstka ludzi zauważa sytuacje oraz chce i wie, jak pomóc. My zamierzamy to zmienić, upowszechniając podstawowe informacje o pierwszej pomocy, zaczynając od najmłodszych.
Czym jest projekt “Mały człowiek – wielka pomoc”?
Zespół projektowy tworzy grupa 5 uczennic 2 klasy liceum, które chcą pokazać, że aby udzielić pomocy, nie trzeba być wykwalifikowanym ratownikiem. Poprzez warsztaty w przedszkolach pokazują dzieciom podstawy udzielania pierwszej pomocy oraz edukują, jak działać w sytuacji zagrożenia.
Codziennie zdarzają się wszelkiego rodzaju wypadki, jednak – wśród ogromnej liczby osób tylko garść widzi i chce pomóc, jednak często nie posiadają odpowiedniej wiedzy z zakresu pierwszej pomocy.
Już samo zadzwonienie na pogotowie jest formą udzielenia pierwszej pomocy!
Wiele osób tego nie wie, ale za nieudzielenie pierwszej pomocy można zostać ukaranym trzema latami pozbawienia wolności – aby tego uniknąć wystarczy zadzwonić pod jeden z numerów alarmowych. Najpopularniejszym z nich jest 112, jednak obliczono, że w przypadku ratowania życia lepiej jest zadzwonić od razu pod numer 999, gdyż średni czas obsługi zgłoszenia jest krótszy. Został on zmierzony gdy planowano wyłączyć numer 999 z użytku poprzez rządowy projekt dotyczący planowanych zmian w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym.
Podczas rozmowy z dyspozytorem należy jako pierwszą podać lokalizację wypadku – jeśli połączenie zostanie przerwane zespół ratunkowy będzie już w drodze do celu. Warto też wspomnieć o ilości poszkodowanych i co dokładnie się stało. Wpływa to na ilość wysłanych zespołów i rodzaj karetek. Nigdy nie powinno rozłączać się samemu – dyspozytor może mieć do nas jeszcze jakieś pytania lub będzie nas instruował co dalej robić.
Jednak gdy już zadzwonimy to co dalej?
Informacje, które należy podać w czasie składania zgłoszenia były również jedną z wielu kwestii poruszanych na warsztatach. W dniach 23 – 27 stycznia członkinie zespołu projektowego “Mały człowiek – WIELKA POMOC” przeprowadziły serię warsztatów w wybranych przedszkolach na terenie Bielska-Białej i okolic. Dzieci zobaczyły, jak powinno wyglądać wyposażenie apteczki, poznały numery alarmowe oraz nauczyły się, jak przeprowadzić resuscytację krążeniowo oddechową.
Po zgłoszeniu wypadku należy zaczekać na przyjazd ratowników medycznych lub samemu zacząć udzielać pierwszej pomocy. Jednak tylko w wypadku, gdy sami jesteśmy bezpieczni. Jeśli poszkodowany nie oddycha zacznij wykonywać masaż serca. Głębokość ucisków powinna wynosić około 4/5 centymetrów. Natomiast jeśli osoba oddycha i jest przytomna należy z nią stale rozmawiać co pozwoli ocenić jej stan i nieco ją uspokoić. W trakcie rozmowy udzielaj adekwatnej pomocy.
Czy jest sens uczenia dzieci wiedzy z zakresu pierwszej pomocy?
Jak najbardziej! Dzieci najlepiej zapamiętują nowe informacje, przecież cały czas się czegoś uczą! W tym nawyków takich jak poprawne i błędne zachowania. Z pierwszą pomocą jest jak ze sportem lub nauką języków – im wcześniej zaczniemy się jej uczyć tym jest nam łatwiej. Z tego powodu właśnie warto wspierać edukację najmłodszych w kwestii ratowania życia. Nawet mały człowiek może udzielić wielkiej pomocy!