Newsletter 2023
Ten rok w redakcji minął nam tak szybko i działo się tak dużo, że my sam_ do teraz nie wierzymy w to, jak wiele się wydarzyło!
Zapełniliśmy_łyśmy go różnorodnymi wydarzeniami, projektami i inicjatywami, które odzwierciedlają naszą pasję do aktywizacji społecznej, kultury i edukacji młodych ludzi. Z resztą… sam_ się przekonajcie!
Pożegnanie starej siedziby i otwarcie nowej
23 marca oficjalnie i uroczyście otworzyliśmy naszą nową siedzibę przy ulicy Krasińskiego 11, co oznacza, że pożegnaliśmy się także ze starą. Ma to dla nas także symboliczne znaczenie, ponieważ wraz ze zmianą siedziby, nasz budynek zyskał oficjalną nazwę – Centrum Aktywności Społecznej. Nazwa ta ma bezpośredni związek z instytucjami działającymi w budynku – Ośrodkiem Integracji Obcokrajowców myBB oraz projektem redakcjaBB, zrzeszającym młodych ludzi z Bielska-Białej i okolic.
Patronat nad zespołami biorącymi udział w Olimpiadzie Zwolnionych z Teorii
W tym roku patronowaliśmy aż czterem projektom Zwolnionych z Teorii! Dwa z nich – Pewne Wybory i Nie Daj Się Stereotypom otrzymały tytuł srebrnego wilka i okazały się jednymi z najlepszych w Śląskie. Pozytywna energia!
Dziewczyny z NaukaToSztuka wydały nawet własnego, bezpłatnego e-booka o metodach skutecznej nauki, a My.Kobiety stworzyły własny podcast, którego możecie posłuchać na Spotify!
Każdy z zespołów zyskał od nas wsparcie medialne, ale także możliwość przeprowadzenia w naszej siedzibie warsztatów, stworzenia e-booka, nagrania podcastu.
Pożegnaliśmy Edi, Julię i Mery…
Jak już pewnie wiecie, w tym roku pożegnaliśmy_łyśmy redaktorkę (Edi) redaktor naczelną (Julię) i animatorkę (Mery), które chętnie dzieliły się z Wami swoimi doświadczeniami, dobrym słowem, żartami oraz czasem. Chcielibyśmy podziękować im za ich wkład i zaangażowanie w nasze projekty w poprzednich latach.
Edi, Julia i Mery były niezastąpionymi członkiniami naszego zespołu, którym zawsze można było zaufać. Ich kreatywność, pozytywne podejście do pracy i zdolności organizacyjne zyskały uznanie zarówno wśród nas, jak i wśród naszych redakcjonistów_nistek.
Życzymy im wszystkiego, co najlepsze w ich kolejnych krokach i jesteśmy wdzięczn_ za wszystko, co wniosły do naszej wspólnej historii.
…a przywitaliśmy Natalię, Mateusza, M i Maję
Od tego roku możecie u nas spotkać kolejne artystyczne dusze – Natalię, Mateusza, Maję i M! W redakcji aktywnie działają już od dawna, a teraz sam_e chętnie dzielą się z Wami swoimi pasjami.
Wzmacnianie głosu i sprawczości młodych
Działania na rzecz wzmacnianie poczucia sprawczości i podmiotowości młodych osób to fundament naszych działań i coś, co jest nam bardzo bliskie. Również w tym roku udało się nam współorganizować i inicjować działania, które w tym pomagają – z pomocą wielu osób, organizacji i instytucji.
Debata o komforcie w szkole
Wraz z EdYOUcation i Młodzieżową Radą Miasta zorganizowaliśmy debatę Komfort w szkole – czy to w ogóle możliwe, podczas której rozmawialiśmy_łyśmy w dwóch grupach, o prawach ucznia i zdrowiu psychicznym w szkole.
Pod koniec debat prowadzonych przez Annę Dęboń z DopaminaLab oraz Łukasza Korzeniowskiego z Stowarzyszenie Umarłych Statusów, wspólnie opracowaliśmy_łyśmy kilka rozwiązań, które mogłyby zmienić szkołę na lepsze. Najbardziej zależało nam na tym, żeby wszystkie pomysły były możliwe do wprowadzenia w każdej placówce!
Konferencja Młodzi na rynku pracy
Wzięliśmy udział w konferencji Młodzi na rynku pracy zorganizowanej na Uniwersytecie Bielsko-Bialskim, w której wzięło udział ponad 600 uczniów i uczennic szkół podstawowych i średnich! W trakcie panelu konferencyjnego j opowiedzieliśmy_łyśmy o tym, jakie korzyści mogą przynieść nam (i innym!) działania społeczne.
Bielsko-Biała Europejską Stolicą Kultury 2029
Czy wiecie, że Bielsko-Biała stara się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029? Nasze miasto znalazło się w ścisłym finale czterech miast, które powalczą o ten prestiżowy tytuł. Wciąż zapraszamy Was do wymyślania miasta na nowo i włączania w tworzenie jego oblicza! Przez cały rok braliśmy udział w różnego rodzaju konsultacjach prowadzonych w ramach prac nad zdobyciem uzyskaniem tytułu. Jedne z nich zostały przeprowadzone w naszej siedzibie, a my odpowiedzieliśmy_ałyśmy na pytania dotyczącego tego: jak rozumiemy kulturę? Jakie są nasze potrzeby? Co powinno powstać w Bielsku-Białej, by młodzież czuła się lepiej? Mieliśmy również okazję przekazać nasze pomysły i postulaty Radzie Programowej.
Podobne konsultacje odbyły się na Uniwersytecie Bielsko-Bialskim – wzięli w nich udział także studenci oraz przedstawiciele miejskich instytucji kultury. Na wydarzeniu skupiliśmy_łyśmy się wspólnie na pomysłach, które można by zrealizować w naszym mieście.
Raport Ashoka
Fundacja Ashoka stworzyła mapę ekosystemu wsparcia młodych osób angażujących się społecznie – wśród prawie 90 organizacji pozarządowych z całej Polski jest także fundacja Zróbmy.To z projektem redakcjaBB!
Wszystkie organizacje zostały podzielone ze względu na ich charakter i role, które ułożono w strukturę miasteczka. My na mapie jesteśmy uwzględnieni jako most, stacja nadawcza, supermarket, rynek i szkoła!
Raport został stworzony przez Ashoka w Polsce i jest dostępny tutaj.
Premiera e-booka (Nie)możliwa Przyszłość
E-book (Nie)możliwa przyszłość został napisany przez młode osoby, które odpowiadały na pytanie: Jak wyobrażam sobie przyszłość? W wyniku rozważań na temat przyszłości bliższej, jak i dalszej, poznaliśmy opinie młodych osób na tematy związane z uzależnieniami od technologii, rozwoju AI, architekturą przyszłości, klonowaniem czy możliwym kształtem środowiska.
Niektóre z wizji są optymistyczne, inne mniej – nie zmienia to faktu, że czytanie możliwego scenariusza rozwoju naszego świata jest doświadczeniem specyficznym i dającym do myślenia.
Całość dostępna do przeczytania pod poniższym linkiem.
Wzmocnienie Młodzieżowej Rady Miasta Bielska-Białej
Młodzieżowa Rada Miasta Bielska-Białej ukończyła we wrześniu XVII kadencję, podczas której intensywnie ze sobą współpracowaliśmy. Członkowie i członkinie Rady, z myślą o osobach, które będą działać w kolejnej kadencji, przygotowały we współpracy z nami projekt wzmocnienia ich kompetencji oraz rozpromowania samych wyborów do MRM. Zaplanowaliśmy i przeprowadziliśmy wspólnie następujące działania:
- Spotkania w szkołach i promocja działalności Rady.
- Zorganizowanie Dnia Dialogu Młodzieżowego, jako wydarzenia, na którym młodzież może wyrazić swoją opinię wobec kierunków różnych polityk miejskich.
- Przygotowanie pakietów wyborczych dla szkół i zachęcenia do aktywnego wzięcia udziału w wyborach do MRM.
- Organizacji Dnia Integracji dla nowo wybranych radnych.
Dzień Dialogu
Dzień Dialogu Młodzieżowego miał pomóc porozmawiać o potrzebach i zarazem stanowić wskazówkę dla przyszłej Młodzieżowej Rady Miasta na co zwrócić uwagę w swojej kadencji.
Ponad 130 osób pracowało w małych grupach ze wsparciem mentorów_ek, a następnie prezentowało swoje propozycje. Wystąpieniom przysłuchiwali się goście: p. Ewa Szymanek-Płaska odpowiedzialna za Edukację i Sport w Bielsku-Białej, p. Paulina Żmijowska, Pełnomocniczka Prezydenta ds. Młodych Osób oraz p. Ola Tarnawa z Punktu 11. Propozycje zostały spisane w formie wytycznych i przekazane kolejnej Radzie.
Dzień Integracji
Dzięki spotkaniom w szkołach, a także podczas organizowanego przez nas latem Dnia Aktywności udało nam się dotrzeć i porozmawiać na temat Młodzieżowej Rady Miasta do ponad 800 uczniów. Najobszerniejszym wydarzeniem w ramach projektu pozostawał jednak Dialog Młodzieżowy, który ostatecznie przybrał kształt spotkania dla ponad 130 młodych osób, które zostały podzielone na trzy obszary – młodzież w mieście, ekologię miejską i przestrzeń dla młodzieży.
Finalizacją naszego projektu był Dzień Integracji, podczas którego radn_ nowej i starej kadencji mieli_miały okazję spotkać się w redakcjiBB, a później na Szyndzielni. Był to czas poświęcony integracji, a także praktycznej pracy w Młodzieżowej Radzie Miasta. Dzień obfitował także w luźniejsze formy szkolenia z pracy zespołowej i aktywności obywatelskiej.
Wszystkie działania odbyły się w ramach projektu Wzmocnienie kompetencyjne Młodzieżowej Rady Miasta Bielska-Białej XVIII kadencji realizowanego przez Młodzieżową Radę Miasta ze wsparciem patronackim fundacji Zróbmy.To w ramach programu Aktywizacja Młodzieży w Samorządach ze środków Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033. Pod patronatem Pełnomocnika Rządu ds. polityki młodzieżowej we współpracy z operatorem New Europe Foundation.
Pod tym linkiem można obejrzeć spot nagrany w trakcie wydarzenia.
Kampania społeczna Decyduj
Dużym sukcesem okazała się być nasza kampania prowyborcza Decyduj, która została stworzona z myślą o tym, by zachęcić społeczeństwo, a w szczególności młodych ludzi, do podjęcia inicjatywy obywatelskiej w różnej formie.
W trakcie kampanii tłumaczyliśmy nie tylko podstawowe pojęcia, tak jak to czym jest demokracja lub wybory, ale też staraliśmy się rozbroić siedzące w naszych głowach przekonania, że wszyscy politycy kradną czy nie ma na kogo głosować. Stworzyliśmy kreatywne i edukacyjne narzędzia, takie jak bingo wyborcze, ulotki informacyjne, ponad 50 inspirujących postów, dwie wykreślanki i diagram wyborczy. Wasza kreatywność dała nam wspaniałe i kolorowe narzędzia do promowania aktywności obywatelskiej i udziału w wyborach.
Zorganizowaliśmy także wykład z politologiem, Kajetanem Woźniakowskim, który przybliżył nam to, jak wyglądają różne systemy polityczne, porozmawialiśmy trochę o teorii ekonomii i gospodarki.
Dzięki współpracy z DW.film stworzyliśmy niesamowity spot prowyborczy, w którym młodzi ludzie mówią otwarcie o tym, dlaczego głosowanie jest tak ważne. Przy okazji zorganizowaliśmy warsztaty z malowania toreb z hasłami zachęcającymi do wzięcia udziału w tegorocznych wyborach.
Wasze zaangażowanie i aktywność sprawiły, że Kampania Decyduj była nie tylko edukacyjna, ale także inspirująca. Razem udowodniliśmy, że w każdym z nas drzemie moc wpływania na kształt otoczenia i jego przyszłość.
X FotoArtFestival
To już tradycja, że jako redakcjaBB włączamy się w organizację FotoArtFestivalu. To wspaniałe wydarzenie o międzynarodowym zasięgu miało w tym roku swoją jubileuszową, dziesiątą edycję, skupioną na polskiej fotografii.
Współorganizowaliśmy wraz z Klubokawiarnia Aquarium Klub Festiwalowy, wspierając m.in. Spotkania przy Kawie z fotografami i fotografkami – jedno z nich było poświęcone twórczości młodych osób związanych z redakcją.
21. OFF Watch Docs Prawa Człowieka w Filmie
Już po raz trzeci włączyliśmy się redakcyjnie w organizację bielsko-bialskiej edycji festiwalu filmów dokumentalnych o prawach człowieka. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Montaż, Fundacją Teraz Ulica oraz Helsińską Fundacją Praw Człowieka od 24 do 29 listopada mieszkańcy i mieszkanki Bielska-Białej mogli uczestniczyć w pokazach filmów oraz spotkaniach z osobami działającymi w obszarze praw człowieka. Rozmawiano m.in. o prawach zwierząt i opiece nad bezdomnymi zwierzętami w kontekście holenderskiego filmu Adopciaki – kontekst lokalny nakreśliła gościni Anna Chęć z Fundacji Świat w Naszych Rękach. Z kolei psychologowie Katarzyna Patykiewicz i Patryk Czubiński porozmawiali z publicznością o zdrowiu psychicznym młodzieży po przeżytej traumie. Wydarzenie zostało organizowane w naszym mieście już po raz czternasty.
Nagroda Miejsce Przyjazne Młodzieży
Już przy samym końcu roku spotkała nas bardzo miła niespodzianka – na sesji Młodzieżowej Rady Miasta Bielska-Białej zostaliśmy uhonorowani_ne statuetką Miejsca Przyjaznego Młodzieży! To dla nas nie tylko ogromne wyróżnienie, ale także dowód na to, że wspólnie możemy tworzyć przestrzeń, która naprawdę kształtuje przyszłość młodych ludzi i napędza ich do działania. Jako jedyna nagrodzona organizacja zdobyliśmy_łyśmy maksymalną ocenę: 15 na 15 punktów, co napawa nas dumą i motywuje do dalszej pracy.
Nagrodę otrzymaliśmy_łyśmy m.in. za nasze zaangażowanie w działania na rzecz młodzieży, wspieranie inicjatyw ekologicznych oraz stworzenie bardzo przyjaznej przestrzeni. Za istotny wkład w rozwój młodych doceniono również szerokie możliwości wolontariatu, które oferujemy. Doceniono również wysoki poziom naszych mediów społecznościowych. Dodatkowo podkreślono nasze duże wsparcie, zarówno poprzez udostępnianie przestrzeni, jak i udzielanie cennych rad doświadczonych osób czy patronaty medialne.
Projekt Miasta Przyjazne Młodzieży, realizowany jest przez Fundacja Europejski Instytut Outsourcingu we współpracy z Młodzieżowymi Radami Miast z Bielska-Białej, Tychów, Rybnika i Piekar Śląskich. Dążenie do uczynienia młodzieży pełnoprawnym partnerem w dialogu z władzami, instytucjami miejskimi, przedsiębiorcami_czyniami i społecznością lokalną to misja, którą z dumą wspierają.
To jednak nie koniec naszych działań. Nie możemy się doczekać dalszej współpracy z Wami. Czekamy z niecierpliwością na kolejne projekty, inicjatywy, warsztaty i pomysły!
Z głębi serca dziękujemy za Wasze zaangażowanie i wsparcie!
Premiera #16 wydania magazynu
Ciągle jeszcze przeżywamy emocje towarzyszące Premierze #16 magazynu redakcjaBB.
Ten moment ujrzenia po raz pierwszy efektów Waszej rocznej pracy jest nieporównywalny z niczym innym. Chcemy jeszcze raz podziękować Wam za Waszą obecność – ogrom pracy, wypitej herbaty i jak zawsze niesamowitych godzin spędzonych na warsztatach im rozmowach.
Dziękujemy Emilii Nowak oraz jej siostrze Natalii za wystawę Dźwięki ukojenia oraz wzruszający akompaniament muzyczny. Wystawę można obecnie zobaczyć w naszej siedzibie.
Nie możemy zapomnieć także o Kamilu Rauchu, który wystąpił ze swoim kompanem, by podzielić się swoją przygodą z LARP-em oraz użyczył akcesoriów do wyjątkowych zdjęć.
Występowała także wspaniała ekipa z Młodzieżowej Rady Miasta Bielska-Białej, która opowiedziała nam o tym czym jest Młodzieżowy Budżet Obywatelski.
Serdecznie dziękujemy Klubokawiarnia Aquarium za ugoszczenie nas po raz kolejny oraz otwartość na nasze pomysły.
Dziękujemy również wszystkim osobom, instytucjom i organizacjom, z którymi wspólnie działaliśmy w tym roku – jest ich zbyt dużo, by wymienić wszystkie, ale z całego serca dziękujemy i na pewno będziemy te współprace kontynuować w przyszłym roku.
Na premierze odwiedziło nas Radio Bielsko i przygotowało relację z wydarzenia.
Spotkania w bielskich szkołach
W tym roku mieliśmy okazję zobaczyć się także z uczniami z 10 bielsko-bialskich szkół! Przeprowadziliśmy spotkania w trakcie których mówiliśmy o tym, jak działamy, w jaki sposób młodzi ludzie mogą wykorzystywać naszą przestrzeń do samorozwoju, ale także o tym, jak stworzyć komiks i e-booka, jak organizuje się kampanie społeczne oraz marketingowe i co daje nam wolontariat.
Byłyśmy niesamowicie szczęśliwe, widząc duże zaangażowanie wszystkich osób uczestniczących i tym, jak ogromną kreatywnością może pochwalić się młodzież. Wielokrotnie zaskakiwała nas skala zaangażowania społecznego, pomysły na kolejne projekty czy działania, a także potrzeba dyskusji i wymiany doświadczeń między młodymi. To pozwoliło nam nie tylko na świeże spojrzenie na wiele tematów, ale również pokazało nam kolejne ścieżki działalności redakcji!
- Zespół Szkół im. Juliana Tuwima
- III LO im. Stefana Żeromskiego w Bielsku-Białej
- Zespół Szkół Plastycznych
- III LO im. Stefana Żeromskiego w Bielsku-Białej
- Zespół Szkół Plastycznych
- Zespół Szkół Technicznych i Handlowych
- Oxford Secondary School w Bielsku-Białej
- Akademia Techniczno-Humanistyczna
- Zespół Szkół Ekonomicznych
- VIII Liceum Ogólnokształcące
- Dwujęzyczne Szkoły im. W. Kopalińskiego w Bielsku-Białej
Centrum Miasta już czwarty raz z nami
Kolejny rok i kolejne dofinansowanie, dziękujemy! Uwierzycie, że to już czwarty rok, odkąd prowadzimy dla was Centrum Aktywności Społecznej „Centrum Miasta”? Oznacza to, że możemy dalej wspierać was poprzez organizację warsztatów, spotkań, wydarzeń, dyskusji, zajęć DIY czy wyjść plenerowych. Jesteśmy też po to, by wspólnie napić się ciepłej herbaty bądź kawy. Możecie korzystać ze sprzętu fotograficznego i komputerowego, uczestniczyć w wielu zajęciach, jak choćby fotograficznych, filmowych, psychologicznych czy pisarskich. Nasza przestrzeń jest dla was dostępna również wtedy, kiedy to wy chcecie zrealizować własne projekty i pomysły, a brakuje wam tylko miejsca. Wtedy piszecie do nas i umawiacie się na konkretny termin. Proste, prawda? Każda osoba jest u nas mile widziana!
W 2023 roku odnotowaliśmy ponad 4000 Waszych odwiedzin, zorganizowaliśmy ponad 200 godzin warsztatów – użyczyliśmy Wam przestrzeń, sprzęt i oprogramowanie, służyliśmy radą i wsparciem. Z radością witaliśmy Was samych, a także Wasze inicjatywy i pomysły, i nie inaczej będzie w kolejnym roku :)
Nasze tegoroczne działania były finansowane ze środków Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. Dziękujemy!