Projekt Erasmus na plus
Projekt „Erasmus+” to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń i sportu na lata 2014-2020. W 2016 roku, wraz z młodzieżą Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego Rekord, wyleciałam na tydzień do Niemiec. Nasze postanowienia? - Sprawdzić, na jakim poziomie jest nasz język angielski i niemiecki, poznać nowe osoby oraz miejsca i przede wszystkim...dobrze się bawić!
Program „Erasmus+” może wydawać się zwykłą wymianą uczniów, ale aż od przelotu, poprzez zakwaterowanie, a na wyżywieniu kończąc, wszystko jest opłacone. Uczeń, który pragnie wziąć udział w tym przedsięwzięciu nie płaci ani złotówki! Warunki wyjazdu? – Wystarczą jedynie chęci i pełna mobilizacja. Samo uczestnictwo w projekcie umożliwia spełnienie swoich marzeń o wyjeździe i poznaniu nowego kraju.
Postanowiłam zapytać Klaudię Kubaszek, uczennicę klasy maturalnej, co sądzi o takim wyjeździe…
Bardzo się cieszę, że bierzemy udział w projekcie „Erasmus+”. Dzięki niemu mamy szansę poznać inne kultury i doświadczyć nowych rzeczy. Mogłyśmy też spotkać się z uczniami z innych krajów i zobaczyć, jak funkcjonujemy na tle innych narodowości. Przebywałyśmy tam tydzień i w każdy dzień doświadczałyśmy nowych rzeczy, których tutaj w Polsce nigdy nie przeżyłam. Spędziłyśmy także dużo czasu z osobami, u których byłyśmy na stancji, poznając ich życie codzienne. Cały wyjazd był wartościowy dla nas i bogaty w wiele doświadczeń. Myślę, że dziewczyny, tak jak i ja, są zadowolone z pobytu w Niemczech. Projekt ten jest jak najbardziej „na plus”.
Podczas pobytu u naszych zachodnich sąsiadów, miałyśmy okazję zwiedzić m.in. katedrę św. Piotra i Najświętszej Marii Panny, czy taras widokowy Koeln Triangle. Dodatkową atrakcją była lekcja samoobrony przeprowadzona w ramach zajęć projektowych.
Już niebawem, bo w pierwszym tygodniu marca, to my będziemy gospodarzami, a naszą szkołę odwiedzą uczniowie i nauczyciele z kilku krajów m.in.: Niemiec, Szwecji czy Litwy. Czy im się u nas spodoba? – Na pewno nie będą mogli liczyć na towarzystwo nudy!
Warto brać udział w programie, bo stwarza on połączenie wręcz idealne – łączy świetną zabawę z nauką, która utożsamiana z nudą podręcznikowej teorii, staje się kreatywna i bogatsza w praktyczne zastosowanie!
Kazimierz Piela, który jest koordynatorem projektu, tak mówi o jego bardziej technicznym zapleczu:
Projekt nosi tytuł: Closing the gap in ICT czyli jedno z głównych założeń naszego projektu to wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnej w procesie nauczania. Aby osiągnąć ten cel należy: zlikwidować deficyty w kompetencjach komunikacyjno-informacyjnych (Closing the gap in ICT), jakie dzielą nauczycieli i uczniów i zachęcić ich do korzystania z e-learningu jako uzupełnienia kształcenia stacjonarnego. W tym celu szkolimy naszych nauczycieli na platformie interaktywnej Moodle i promujemy jej wykorzystywanie przez uczniów poprzez współpracę z partnerami z pozostałych krajów uczestniczących w projekcie. Platforma służy nam do zarządzania projektem, tworzenia dokumentacji, prezentowania rezultatów naszej pracy oraz wykorzystywania narzędzi informatycznych niedostępnych w innych miejscach. Korzystamy również z platformy eTwinning i Facebook jako głównym narzędziem komunikacji w projekcie. Docelowo chcemy nie tylko doskonalić nauczanie takich przedmiotów jak: matematyka, język angielski, przyroda, fizyka czy nauki społeczne, ale również prowadzić analizę różnych aspektów zjawisk rasizmu, problemów szkolnych przy wykorzystaniu technologii komputerowej. Każdy z partnerów projektu gwarantuje przy tym nieco odmienne podejście kulturowe do analizowanych zjawisk.
Więcej informacji o samym projekcie znajdziesz tutaj!
Korekta: Kajetan Woźnikowski
Źródło zdjęcia: Erasmus+