Ludzie Bielska-Białej: Krzysztof Płatek

Prof. Krzysztof Płatek - nie wystarczy napisać, że to zwykły nauczyciel języka polskiego, który lubi sztukę. To typ człowieka, po którym widać, że robi to, co kocha i zaraża innych swoją miłością do literatury, sztuki, świata. Ale jego jedyną pasją nie jest nauczanie i poszerzenie horyzontów młodych ludzi.

Poznajemy Profesora w klasie, siedzi za biurkiem, skromnie zaczynając opowiadać. Po kilku minutach wiadomo już, że rozmowa szybko się nie skończy. Mówi m. in. o tym, jak sam przygotowywał się do matury, jak wyglądały początki jego kariery pedagogicznej, a przecież zaczynał od nauczania języka angielskiego. Przedstawia swoją perspektywę dzisiejszego systemu szkolnictwa.

Ceniony przez uczniów nauczyciel gości nas również w swoim pokoju, zapełnionym od podłogi aż po sufit regałami z płytami winylowymi oraz książkami. Jak sam mówi, na ziemi znajdują się płyty, które czekają aż się w nich zakocha i trafią wyżej, na półkę. Z kolei na niewielkich powierzchniach ścian możemy dostrzec zdjęcia z licznych podróży śladami wielkich artystów. Są także oprawione plakaty lubianych zespołów oraz filmowe. Profesor otacza się rzeczami, które lubi i które go inspirują, żyje wśród nich i dzieli się tym z rozmówcą.

W zaciszu swojego mieszkania opowiada, jak sprawdzał się w roli reżysera teatralnego i spikera radiowego. Opowiada o książkach, filmach, muzykach, kinie polskim, włoskim i o osobach, które go inspirowały i miały ogromny wpływ na to, kim jest i co jest jego pasją. Wspomina też o tym, kim by został, gdyby nie zawód nauczyciela oraz jak bardzo lubi pracować z młodzieżą i co szczególnego chciałby przekazać młodym ludziom.

Wywiad: Aleksandra Drwal, Bogna Tupiec
Zdjęcia: Bogna Tupiec, Allan Miarka
Montaż: Bogna Tupiec