Muszę kontrolować swoje ciało, żeby kolejne decyzje w stu procentach pochodziły ode mnie, a nie były kwestią przypadku. Rozmowa z Marzeną Daduń – łuczniczką, rekonstruktorką i artystyczną duszą w jednej osobie.
Czytaj dalejTylko raz do roku w samym sercu Podbeskidzia ma miejsce już IV edycja wyjątkowego festiwalu BBDays4.IT, która odbędzie się w dniach 9–18 września 2022 r. Zapowiadany jest tydzień pełen atrakcji dla pasjonatów programowania oraz nowych technologii.
Czytaj dalejDawno nie było tutaj spojrzenia na świat w nieco innej formie. Zapraszamy!
Czytaj dalej„Nie wolno oglądać się na reguły i zasady. Technikę przyswoi sobie każdy, ale sposobu widzenia świata i jego odczuwania nie nauczymy się od nikogo”. Krótka rozmowa mistrza i ucznia.
Czytaj dalejJoanna Wądrzyk jest psycholożką w Centrum Zdrowia Psychicznego Feniks w Bielsku-Białej przy ulicy Piekarskiej 24. Pracuje z dziećmi i młodzieżą, często także z ich rodzicami. Prowadzi porady indywidualne oraz grupy wsparcia. W tym wywiadzie przybliży naszym czytelnikom funkcje tych ostatnich.
Czytaj dalejZgodnie z testem osobowości MBTI opracowanym przez Myers-Briggs, ludzi można podzielić na szesnaście typów osobowości. Szczególną uwagę poświęćmy INFJ (ang. Introverted Intuitive Feeling Judging = Introwertyk Intuicyjny Uczuciowiec Osądzający), czyli najrzadziej występującej odmianie osobowości na świecie. Stanowi ona zaledwie procent całej populacji.
Czytaj dalejPrzyjaciel to osoba, która zawsze jest obok – pomaga nam w trudnych sytuacjach, pociesza, słucha. Jest ważną częścią naszego życia. Są jednak relacje, w których zamiast bezpieczeństwa odczuwamy jedynie stres, smutek i wiele negatywnych emocji.
Czytaj dalejIlu ludzi, tyle określeń postaci tak znanej jak Kleopatra – pierwsza celebrytka świata, tajemnicza piękność, bezwzględna manipulatorka. Kim, tak naprawdę, była prawdziwa Kleopatra?
Czytaj dalejISFJ, ENTP, INTJ… Gdy po raz pierwszy czytamy o osobowościach MBTI, nic dziwnego, że może zakręcić nam się w głowie. Nie jest to jednak tak trudne, jak się wydaje, a rozszyfrowanie tych tajemniczych znaków to w zasadzie bułka z masłem.
Czytaj dalejŻycie bywa porównywane do wędrówki. Skoro tak, to znaczy, że dobrze by było podążać w pewnym kierunku, do konkretnego celu lub kilku z nich. W jaki jednak sposób rozpoznać, do czego się zmierza – choćby podświadomie? Czy kiedyś wyznaczone cele życiowe są wciąż aktualne?
Czytaj dalejPatrząc wstecz, często zadajemy sobie pytanie, jak mogło wyglądać życie mieszkańców_ek poszczególnych epok – z czym się zmagali_ły na co dzień, jak wyglądał ich standard życia oraz czym zajmowali_ły się zawodowo. Właśnie dla takich ciekawskich osób Charlotte Booth napisała książkę Jak przeżyć w starożytnym Egipcie.
Czytaj dalejLudzie od lat przekazują sobie informacje na temat opieki nad zwierzętami. Pamiętajmy jednak, że świat się zmienia, a wraz z nim nasza wiedza, dlatego warto ją uaktualniać, by uniknąć szkodliwych nawyków. Oto kilka faktów i mitów na temat opieki nad… kotami!
Czytaj dalejSłyszysz szum drzew wokół Ciebie? Albo hałas wydawany przez sznur samochodów sunących po głównej ulicy Twojego miasta? Lubisz energicznie tańczyć w rytm piosenek ulubionego zespołu lub po prostu wsłuchiwać się w ich melodię? Zapewne na większość, o ile nie na wszystkie te pytania, Twoja odpowiedź brzmi: tak. W takim razie pozwól zabrać się w podróż. Podróż do świata, który dobrze znasz, ale tym razem spojrzymy na niego z nieco innej perspektywy.
Czytaj dalejTrzeciego dnia 29. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki lalkarskiej udało się mi zobaczyć dwa spektakle konkursowe – Czajka oraz Romans, romans. To, co zobaczyłam, zostanie ze mną na zawsze.
Czytaj dalejDrugi dzień trwania Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej przyniósł nam nie tylko spektakle, ale również różnorodne spotkania. W niedzielę miałam okazję przyjrzeć się Warsztatom Teatru Ulicznego, które odbyły się w ogrodzie za Książnicą Beskidzką w Bielsku-Białej, a poprowadziła je Katarzyna Michna – aktorka Teatru Świat(ł)a,
Czytaj dalejNa sali panuje całkowita ciemność i mija chwila, nim oczy zdążą się przyzwyczaić do wszechobecnego mroku. Z pomocą przychodzą wolontariusze_ki, którzy_re pomagają znaleźć miejsca i wraz z rozpoczęciem spektaklu zaczynamy przekraczać progi…
Czytaj dalejDwudziestego piątego kwietnia po raz pierwszy w nowym składzie odbyło się zebranie Młodzieżowej Rady Miasta Bielska-Białej. Radn_ wybierali swoich członków_kinie na poszczególne stanowiska; wtedy właśnie Tymek został przewodniczącym, a ja – jako świeżo upieczona radna – stwierdziłam, że pora wyjść ze sztywnych ram urzędowych i złapać go na szybki wywiad.
Czytaj dalejTen tytuł może brzmieć zbyt górnolotnie. Jak można uratować Ziemię, będąc tylko zwykłym, szarym człowiekiem? Jednak każdy mały krok, każda mała zmiana się liczy. To właśnie dzięki ludziom, którzy uwierzyli, że to oni są w stanie coś zmienić i nie usprawiedliwiali się tym, że to na barkach innych leży działanie, zawdzięczamy postęp cywilizacyjny.
Czytaj dalejPoradniki mają za zadanie zmienić nasze życie i otoczenie na lepsze. Mimo że problemy wciąż są te same, to sposoby na ich rozwiązywanie nieustannie ewoluują. Dlaczego tak chętnie sięgamy po coraz to nowsze rady?
Czytaj dalejRozmowa z Piotrem Wróblem z zespołu Akurat o pisaniu, muzyce i działalności charytatywnej, o tym, skąd czerpać inspiracje oraz jak inspirować, z okazji wyjątkowego wydarzenia – koncertu charytatywnego organizowanego w ramach projektu Zwolnieni z Teorii przez uczniów III LO w Bielsku-Białej.
Czytaj dalejLudzie często obawiają się tego, co nieznane. Poza ekscytacją, zmiany prowadzą także do odczuwania nadmiernego stresu. Co dzieje się w głowie przyszłego_ej studenta_ki, gdy praktycznie każdy aspekt życia się zmienia? Mimo, że w czasie wyboru studiów i ogłaszania wyników jesteśmy już dorośli_słe, to w dalszym ciągu musimy mierzyć się z licznymi niezapowiedzianymi komplikacjami i niespodziankami. Jak to wyglądało u mnie?
Czytaj dalejPrzemoc, choć często kojarzona z widocznymi ranami czy siniakami, potrafi przyjąć zupełnie inną formę. Przemoc psychiczna nie jest lżejszą formą znęcania się; jest równie krzywdząca jak to, co oprawca_czyni może zrobić rękami. Właśnie przez nią, jak i przez różne czynniki biologiczne, psychologiczne, społeczne i środowiskowe, może z czasem wykształcić się syndrom Dorosłych Dzieci z rodzin Dysfunkcyjnych (w skrócie DDD).
Czytaj dalej„One tak samo odczuwają strach, ból i chcą po prostu żyć. My staramy się im pomóc”.Każdego dnia po powrocie z pracy zajmują się chorymi dzikimi zwierzętami – z pasji, zupełnie bezinteresownie. Poznajcie Agę i Sławka Łyczko.
Czytaj dalejNiewielu z nas wie o jej istnieniu, co wydaje się nieco dziwne, biorąc pod uwagę fakt, że zjawisko to z całą pewnością należy zaliczyć do interesujących. Właśnie – zjawisko, a może nadprzyrodzone zdolności? Czym tak naprawdę jest synestezja?
Czytaj dalej